Wulkanizacja

wulkanizacja

Wulkanizacja

Wulkanizacja, obok miejsca, w którym serwisowane są opony, jest nazwą procesu wytwarzania ogumienia

W ramach dbałości o nie oferuje się nie tylko wymianę, ale także diagnostykę, konserwację opon oraz kół, prostowanie felg, bieżnikowanie opon, wyważanie kół, a nawet naprawę uszkodzonych opon. Zakres świadczonych usług wulkanizacji jest więc wyjątkowo szeroki.

Wulkanizacja Luboń i Poznań

O uszkodzenie opony wcale nie jest trudno. Nawet źle ułożony na drodze kamień może być przyczyną przerwania struktury i rozszczelnienia. Jeśli jednak nie powstały wyjątkowo poważne i rozległe zniszczenia zdecydować się można na naprawę u specjalisty

Wulkanizacja - wymiana opon, prostowanie felg, naprawa uszkodzeń

Historia wulkanizacji rozpoczęła się w 1839 roku, gdy Charles Goodyear opracował autorską metodę obróbki cieplnej kauczuku

To właśnie ten surowiec stanowi podstawę budowy opony. Goodyear odkrył, że podgrzanie kauczuku i wymieszanie go z siarką pozwala uzyskać mieszankę o właściwościach, które ostatecznie dały szansę na stworzenie opony. Sam proces swą nazwę wziął od rzymskiego boga Wulkana, gdyż patronował on rzemiosłu metalurgicznemu i władał ogniem. Stałe ulepszanie mieszanki doprowadziło do osiągnięcia lepszych i bardziej wytrzymałych opon. Choć wiele się zmieniło w zakresie składników to metoda pozostała taka sama jak pierwotnie. Czołowi producenci opon właściwie z sezonu na sezon przedstawiają coraz nowsze pomysły na idealny przepis na mieszankę. Jest to wartościowy proces, ponieważ stale zwiększany jest standard produkowanych elementów, bezpieczeństwo ich użytkowania, przyczepność oraz trwałość.

Wulkanizacja na zimno, zwana inaczej chemiczną, oparta jest na użyciu w naprawie wypełniacza chemicznego. Dobiera się go odpowiednio do rodzaju opony i umieszcza w uszkodzeniu, aby je wypełnił, uszczelnił i połączył. Jest to stosunkowo prosta usługa, którą zajmuje się większość zakładów wulkanizacyjnych. Oprócz wysokiej dostępności cechuje ją niski koszt i szybkość wykonania. Działanie jej jest jednak ograniczone głównie do niewielkich uszkodzeń zlokalizowanych na czele opony.

Wulkanizacja na ciepło przypomina pierwotną wersję wulkanizacji kauczuku, którą przedstawił światu Goodyear. Element, który uległ zniszczeniu, odtwarza się ze specjalnej, możliwie najbardziej zbliżonej do oryginalnej, mieszanki podgrzanej do temperatury, w której można połączyć ją z oponą. Jest to rozwiązanie wytrzymalsze i trwalsze od pierwszej opcji. Ponadto pozwala na naprawę większych uszkodzeń, również tych, które zlokalizowane są na boku opony. Wymaga jednak więcej pracy i doświadczenia, jest też trudniej dostępne i bardziej kosztowne.

Jeszcze jedną formą wulkanizacji jest bieżnikowanie opon. Podczas tego procesu zużyty bieżnik jest odtwarzany w trakcie nakładania nowej warstwy gumy. Sposób ten pozwala na naprawę nawet mocno zużytych opon. Nie jest to jednak możliwe we wszystkich modelach. Proces bieżnikowania opon zadziała jedynie w odpowiednio zaprojektowanych rodzajach opon.

Wulkanizacja Luboń - pełen serwis

Po konsultacji, z pełną rzetelnością, zajmiemy się naprawą ogumienia Twojego pojazdu

Opinie naszych klientów

 • 5 star review  Chyba najlepsza firma z tłumikami w okolicy Poznania. Szczerze polecam.

  thumb Piotr Marciniak

  5 star review  Szczerze polecam, zawsze pomogą i to nie drogo 🙂

  thumb #Chytrus

  5 star review  Serdecznie polecam tą firmę .. Szybko,fachowo i cena ok ... Majster szybko i sprawnie zrobił że mazda znów cichutko chodziła po odpaleniu ... Jeszcze raz POLECAM.

  thumb morfiook morfiook
 • 5 star review  Polecam gorąco tą firmę. Dobry kontakt, solidne podejście do pracy. Wymienialem u Panów tłumik środkowy i końcowy w Toyocie, w sierpniu ubiegłego roku, niestety przy wjeździe autem na mało utwardzony teren... czytaj dalej>>

  thumb Damian G.
Godziny otwarcia
Poniedziałek 8:00-16:00
Wtorek 8:00-16:00
Środa 8:00-16:00
Czwartek 8:00-16:00
Piątek 8:00-16:00
Sobota 8:00-12:00
Niedziela Zamknięte
Zadzwoń
+48 517 673 973
Zadzwoń
Przewiń do góry